Oznamy

Vitajte na informačnej webovej stránky obci Radvanovce

Otázky

Kontaktuj obecný úrád

Pon - Pia 08:00 - 16:30

Víkend zatvorené

Radvanovce 5

094 31Radvanovce

057 / 445 22 32

obecpavlovce@gmail.com

Radvanovce

O OBCI

Obecné symboly

Obecné symboly

Miestni obyvatelia boli roľníci. Pôvodný symbol obce s poľnohospodárskym motívom, ktorý obec používala ešte aj v 18. Storočí, sa nám podarilo objaviť.

 

Poznáme až pečatidlo z r. 1837 s maďarským kruhopisom:

RADVANY HELYSEG PETSETJE 1837.

 

V strede pečatného poľa je vyrytý snop a kosák.

 

Hoci ide o najstarší známy obecný znak, nemôžeme ho použiť ako podklad pre erb, pretože kovorytec, ktorý vyrýval toto pečatidlo, presne tento istý znak vyryl aj do pečatidiel ďalších vyše 40-tych obcí tohto regiónu.

Nové pečatidlo obce vzniklo už o tri roky neskôr – r. 1840. Vzniklo určite najmä preto, že na pečatidle z r. 1837 kovorytec potrel individualitu Radvanoviec.

Výber symbolov

 

Symbol obce na tomto pečatidle je prekvapujúci. V strede pečatného poľa sa na pažiti nachádza mohutný kostol, do ktorého zboku vchádza muž v klobúku. Kruhopis pečatidla znie:

RADVANY HELYSÉGE PETSETTYE.

 

Letopočet 1840 – rok vzniku pečatidla – je vyrytý v priestore pažite. Jeho odtlačky sme našli na troch dokumentoch z r. 1872 a 1873.

 

Tento znak pokladáme za pozoruhodný preto, že nejestvuje ani jediný literárny údaj o tomto kostole. Spomína sa iba grécko-katolícky kostol z r. 1909 a najnovší z r. 1969

 

V pečatidle zobrazený kostol bol rímsko-katolícky a bol podstatne starší, než je pečatidlo obce s jeho vyobrazením z r. 1840. Že skutočne ide o starý rímsko-katolícky kostol v obci, o ktorom sa zatiaľ nikto nezmienil, dokazuje farské pečatidlo Radvanoviec z r. 1848.

 

Kruhopis pečatidla znie:

RADVÁNYI R(ómai). K(atolikus) EGYHAZ  PECSETJE 1848.

 

I v jeho poli je vyrytý chrám, tu z bočného pohľadu. Na vznik pôvodného kostola v obci sa oplatí zamerať budúci výskum. Obohatí nielen dejiny Radvanoviec, ale určite osvetlí aj obecnú symboliku spred roku 1837.

O Obci Radvanovce

Obec Radvanovce v okrese Vranov nad Topľou patrí k menším ale o to krásnejším obciam v úpätí slanských hôr. Obec je na hlavnom ťahu z Prešova do Vranova a nachádza sa len jeden kilometer od hlavnej cesty. Do obce premávajú pravidelné autobusové linky, ktoré zabezpečujú dostatočné spojenie s okolitými obcami a mestami.

 

 

Novinky emailom

Submitting Form...

The server encountered an error.

Form received.

Kontakty

VOLAJTE: +421 (0) 57 / 445 22 32

obecradvanovce@stonline.sk

www.obecradvanovce.sk

Obecný Úrad

Radvanovce 5

094 31 Radvanovce

Slovenská Republika

Dátové centrum obcí a miest

Ústredný portál verejnej správy (ÚPVS) zabezpečuje centrálny a jednotný prístup k informačným zdrojom a službám verejnej správy.

Copyright © 2016 Obec Radvanovce

Vytvorené spoločnosťou Double B - Business, s.r.o.